Jak jsme vybírali CAD/CAM

Po ukončení spolupráce s distributorem Edgecam hledal Adam Guryča CAD/CAM řešení pro vlastní potřebu, aby mohl nabízet dále služby jak konstruktér a také programátora NC strojů. Edgecam zná do takové hloubky, že se bál přejít na CAM jiný. Jeho cena a ukončení spolupráce s distributorem však nutili poohlédnout se jinde.
Konkurenci jsme tedy díky minulosti znali dobře. Také cenové relace, v kterých jsou produkty nabízeny. Zaměřili jsme se proto na systémy, které u nás nejsou příliš rozšířené. Testovali jsem např. VoluMill, OneCNC, AlibreCAM, VisualMill a viděli jsme prezentace dalších CAD/CAM řešení různých dodavatelů.
Strávili jsem spoustu času prohledáváním internetu a pročítáním diskuzí na fórech. Jako příklad bychom uvedli české fóra:  http://cncforum.xf.cz/ , nebo http://www.c-n-c.cz/ .

Hledali jsme řešení pro obsluhu jak frézovacích, tak soustružnických center a za výhodu jsme považovali možnost programovat drátořez. Nechtěli jsem žádné specializované řešení na výrobu elektrod, forem, nebo tvorbu složitých programů pro 5-osé plynulé obrábění.
Firmy, které mají takovou výrobu a s kterými spolupracujeme, mají CAD/CAM řešení již vybráno a v případě nutnosti tak můžeme využívat jejich specializovaný nástroj.
My potřebujeme rychle a kvalitně obsluhovat různé varianty obráběcích center a řídících systémů.
Proto jsme hledali produkční CAM bez složitého CAD jádra, s možností vlastního zásahu do postprocesorů a možností co nejvíce kontrolovat vytvářené dráhy. Za nutné jsme považovali 3D frézování, indexované natáčení do různých rovin, soustružení s poháněnými nástroji a kvalitní načítání 3D dat.

Možná, že bychom našli i lepší systém, nicméně díky kombinaci "Výkon - Cena  - Technická podpora-Jednání s dodavatelem" padla naše volba na SprutCAM dodávaný firmou SoliCAD.
Správnost výběru nám potvrdila i slova lidí, kteří systém aktivně využívají a které jsme osobně navštívili, abychom se ujistil o kvalitách tohoto řešení.

" Tento produkt jsem poprvé shlédl během roku 2008. I proto jsem byl  překvapen jeho rychlým vývojem. Za necelé dva roky systém zaznamenal posun, na který jsem u jiných CAM řešení nabyl zvyklý. Navíc mi bylo pro testování umožněno komunikovat přímo s týmem vývojářů a veškeré odezvy z technické podpory se odehrávali v rámci minut. Všechny odpovědi na mé dotazy byly zodpovězeny naprosto profesionálně a nikdy jsem nedostal odpověď vyhýbavou, nebo s nádechem obchodního nátlaku.
Při prověřování systému jsem se hodně zaměřoval na načítání různých 3D formátů. SprutCAM pracuje především s IGS. S  tímto formátem komunikuje na nejvyšší úrovni a pokud jsem se dostal při načítání souborů do problémů, byl to vždy problém nekvalitního exportu z CAD systému, nikoliv IGS jako takového.
V současné době SprutCAM přímo načítá některé formáty bez nutnosti exportu dat přes IGS. Pro jiné CAD zas nabízí propojení pro automatický export do IGS tak, aby žádné problémy nevznikaly.
"

Ing. Adam Guryča

Jedním z CAD systémů, kdy dochází k přímému načítání je T-Flex CAD. Stejně jako ke SprutCAM jsme k tomuto produktu, jakožto levnému řešení, necítili důvěru.  Během několika osobních návštěv ve firmě SoliCAD jsme však měli možnost diskutovat s jejich konstruktéry a byly nám představeny projekty zpracované v T-Flex CAD.
Ihned jsme požádali o zápůjčku zkušební verze a následně jsme se rozhodli licenci zakoupit. Tak kvalitní hybridní modelář s možností načítání tolika formátů za cenu nabízenou firmou SoliCAD nešlo odmítnout. Navíc v balíku se SprutCAM nám byla poskytnuta další sleva.

Získali jsem tak vynikající CAD/CAM řešení pro řízení většiny NC strojů, které nás v ničem neomezuje a umožnňuje nám rychlé generování NC kódů bez nutnosti systém předem složitě nastavovat a upravovat. Tato kombinace nám v dané cenové relaci také umožňuje bezproblémové načítání  většiny CAD formátů, s kterými se lze potkat.

Závěrem bychom rádi uvedli, že vlastní intenzivní výběr trval asi 3 měsíce a nespokojili jsme se s pouhou prezentací produktů ale vše jsme měli snahu si vyzkoušet.
Některé programy, byť jsou určitě kvalitní a cena nemusí být zlá, našim technikům prostě nesedly a neměli jsem jistotu, že bychom byli spokojen s jejich ovládáním a prostředím.

Ing. Adam Guryča