Slova pana Řeřuchy

V naší firmě se zabýváme jak frézováním, tak soustružením a to už od dob, kdy se nám o nějakém CAM ani nesnilo. Pro obrábění využíváme jak konvenční stroje, tak CNC frézky a soustruhy s různými řídícími systémy (více na www.rekov.cz).

Někdy během roku 2006 jsem pro lepší produktivitu začali aktivně hledat vhodné CAD/CAM řešení pro naši firmu. Jelikož nejsme konstrukční kancelář, vybrali jsem si za CAD řešení produkt Rhinoceros v základní verzi. Díky své jednoduchosti a možnosti načítat různé formáty od zákazníku jej pro úpravu modelů využíváme doposud.
S výběrem CAM to už tak snadné nebylo. V první fázi jsem zakoupili systém EdgeCAM. Práce s ním byla ale natolik složitá a zdlouhavá, že jsem byli nuceni poohlédnout se po něčem jiném. Volba padla na VisualMill. Práce v něm byla sice o něco přívětivější, nicméně to stále nebylo to co jsem vyžadovali a kvalita generovaných drah nás také nepřesvědčila o tom, abychom u tohoto programu zůstali.

Po delším pátrání na internetu jsem narazili na produkt SprutCAM, který je u nás nabízen společností SoliCAD s.r.o.
Intuitivnost programu nás oproti  předchozím systémům nadchla. Po shlédnutí několika ukázkových videí jsme získali představu o práci v systému a byli jsme schopni generovat NC kódy. V krátké době jsem s techniky firmy SoliCAD s.r.o., kteří byli maximálně ochotní, odladili postprocesory  a mohli tak systém využívat na 100%.
Systém SprutCAM máme nasazený ve výrobě více jak rok a za tu dobu nenastala žádná komplikace a případ, kdybychom s tímto produktem nebyli schopni něco vyrobit. Navíc program přímo načítá soubory z Rhinoceros, takže jsem nemuseli připlácet za žádný CAD nutný pro běh programu.

Oto Řeřucha
REKOV s.r.o.
www.rekov.cz